Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Support Online Sp. z o.o.

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Telefonia Internetowa w firmie - system Asterisk

Autor: Support Online Sp. z o.o., publikacja: 2012-03-20

Jeszcze do niedawna na posiadanie własnej centrali telefonicznej mogły sobie pozwolić wyłącznie duże instytucje i przedsiębiorstwa. Proponowane rozwiązania komercyjne opierały się na zamkniętych firmowych standardach, stanowiły więc wysoki koszt już w podstawowej konfiguracji. Również rozbudowa takiego systemu była bardzo kosztowna i w większości wypadków nie zapewniała pożądanej elastyczności. Koszty licencji, konieczność zakupu i dołączania drogich sprzętowych modułów bądź aparatów systemowych budziły niezadowolenie użytkowników biznesowych.

Odpowiedzią na te problemy stało się napisane przez Marka Spencera oprogramowanie o nazwie Asterisk. Platforma ta w krótkim czasie podbiła całkowicie sektor rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu, stając się na dzień dzisiejszy swego rodzaju standardem, mogącym obsłużyć przy niskich nakładach inwestycyjnych zarówno kilka telefonów w małych firmach, jak i setki agentów pracujących w Call-Center.

Czym jest Asterisk?

Asterisk to nie tylko oprogramowanie centrali telefonicznej. To przede wszystkim media server, którego zadaniem jest obsługa różnego rodzaju mediów. Po integracji z systemem Linux umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych, videokonferencji, obsługę poczty e-mail, faxów czy też poczty głosowej. Asterisk pracuje przede wszystkim w oparciu o protokół VoIP (Voice over IP), potrafi również współpracować z tradycyjnymi liniami ISDN (z pomocą odpowiednich kart można podłączyć linie BRI lub PRI).

Funkcjonalność PBX (centrali telefonicznej) Asteriska obejmuje wszystkie znanez komercyjnych central telefonicznych funkcje, między innymi:

  • Przełączanie połączeń
  • Połączenia oczekujące
  • Music on Hold czyli muzyka na czas oczekiwania
  • Kolejkowanie połączeń (również z powiadomieniami głosowymi)
  • Pocztę głosową
  • Obsługę fax-ów
  • Zapowiedzi głosowe
  • Interaktywne menu głosowe (IVR)

Dzięki prawie nieograniczonym możliwościom integracji z aplikacjami zewnętrznymi, możliwe jest także zwiększenie funkcjonalności centrali o niektóre usługi, do których należą między innymi:

  • Fax to e-mail
  • Poczta głosowa na e-mail
  • Click to Call
  • Text to Speech (syntezator mowy)
  • Voice recognition (rozpoznawanie mowy)
  • Integracja z systemem CRM
  • Automatyczny dialer do połączeń wychodzących

Istnieje również możliwość pisania skryptów AGI, dzięki którym można w sposób praktycznie nieograniczony modyfikować pracę centrali telefonicznej.

Dlaczego Asterisk?

Asterisk jest poważnym konkurentem dla markowych systemów telekomunikacyjnych z uwagi na o wiele niższy koszt wdrożenia, integracji z innymi systemami telefonicznymi (bądź informatycznymi) oraz kosztami wsparcia technicznego. W przeciwieństwie bowiem do systemów komercyjnych nie są tu konieczne drogie moduły sprzętowe – do poprawnej i niezawodnej pracy wystarczającym jest średniej klasy serwer. Poza tym goszczący oprogramowanie centrali system operacyjny oraz sam Asterisk nie wymagają zakupu licencji (wyjątkiem są niektóre płatne kodeki).

Ponadto – nie występuje konieczność instalacji dodatkowego okablowania telefonicznego, gdyż stacje telefoniczne mogą łączyć się z centralą przy użyciu już istniejącej w przedsiębiorstwie sieci LAN. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż Asterisk potrafi obsługiwać sprzętowe telefony, jak i tzw. softphone – czyli oprogramowanie telefonu, które instalowane jest na komputerze użytkownika.

Poważnym biznesowym atutem Asteriska jest możliwość podłączenia stacji telefonicznych fizycznie zlokalizowanych poza główną siedzibą przedsiębiorstwa (np. w oddziałach) bez konieczności instalowania modułów wyniesionych, jak to miało miejsce w centralach komercyjnych. Koszt prowadzonych w ten sposób wewnętrznych rozmów telefonicznych jest zerowy, co niektórym spółkom potrafi przynieść oszczędności sięgające nawet do 2 tysięcy zł/miesięcznie.

Kolejny biznesowy atut to istnienie internetowych Operatorów Usług VoIP (np. FreecoNet), do których można podłączyć firmowego Asteriska. Oferują oni atrakcyjne w stosunku do tradycyjnych operatorów (TP S.A, Netia itd.) stawki połączeń. Szczególnie celowe z punktu widzenia kosztów jest posługiwanie się połączeniem z Operatorem VoIP w sytuacji, gdy personel przedsiębiorstwa z uwagi na charakter jego działalności zmuszony jest do wykonywania częstych rozmów telefonicznych za granicę, bądź też firma ma rozrzucone po wielu krajach lokalizacje. W takiej sytuacji skorzystanie z usług Operatora VoIP może przynieść przedsiębiorstwu oszczędności sięgające nawet kilku – kilkunastu tysięcy zł/miesiąc.

Telekomunikacja - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 3 699 Specjalistów od Telekomunikacji najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: