Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Support Online Sp. z o.o.

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Backup Exec Disaster Recovery - konfiguracja płyty ratunkowej i przywracanie całego systemu operacyjnego z kopii bezpieczeństwa

Autor: Support Online Sp. z o.o., publikacja: 2012-11-02

Współczesne organizacje muszą dbać o ochronę kluczowych danych związanych z ich działalnością. W celu uzyskania zamierzonych efektów należy dokładnie zaplanować oraz skonfigurować, a następnie wykonywać backupy. Do wielu przyczyn mogących narazić firmę na straty można zaliczyć między innymi błędy ludzkie, awarie sprzętu, celowe działanie osób trzecich, wirusy czy utratę sprzętu w wyniku nieprzewidzianych okoliczności.

Kryzysowa sytuacja

Osoby odpowiadające za bezpieczeństwo IT muszą mieć przygotowany plan działania, według którego możliwe staje się przywrócenie systemów operacyjnych w sytuacjach globalnej awarii. W sytuacji, gdy dochodzi do krytycznego uszkodzenia, wymagającego przywrócenia całego systemu wraz ze znajdującymi się na nim kluczowymi aplikacjami, należy postępować zgodnie z ustalonym scenariuszem odzyskania systemu. Scenariusz taki musi być dobrany w sposób zapewniający jak najkrótszy czas przywrócenia oraz rozsądny koszt takiej operacji. Szybkość działania w kryzysowej sytuacji zależy przede wszystkim od wyboru odpowiedniej strategii tworzenia backupu, a także wyboru właściwego narzędzia i przygotowania procedur oraz przeprowadzania okresowych testów sprawdzających poprawność działającego backupu. Odpowiednie założenia podczas wdrażania i wybór systemu do wykonywania kopii bezpieczeństwa gwarantują bezproblemowe wznowienie pracy serwerowych i klienckich systemów operacyjnych.

Backup w kilku krokach

Wykonywanie backupu z wykorzystaniem rozwiązań charakterystycznych dla Backup Exec R3 umożliwia odtworzenie z kopii bezpieczeństwa gotowego środowiska produkcyjnego dla systemów operacyjnych Windows i Linux. Zaletą Backup Exec R3 jest rozwiązanie w pełni uniezależniające od zgodności hardwarowej, na której wcześniej działał system operacyjny. W środowisku testowym stworzonym na potrzeby badania działa system operacyjny Windows Server Standard 2008 R2 zainstalowany na serwerze HP ML 350 G5. W podanym przykładzie na testowym systemie operacyjnym działają usługi DC, DHCP, DNS oraz aplikacje bazodanowe MsSql 2008. Test przedstawia sposób konfiguracji i odzyskiwania systemu z usługami i rolami na inną platformę sprzętową, jak również na maszynę wirtualną.

Z wykorzystaniem Backup Exec 2010R3 skonfigurowano Backup Exec Disaster Recovery - nośnik, który w przypadku awarii daje możliwość odtworzenia systemu z kopii bezpieczeństwa poprzez przygotowanie płyty ratunkowej. Konfiguracja płyty ratunkowej, z której uruchamiany zostaje program Backup Exec Disaster Recovery do odzyskiwania systemu, rozpoczyna się przez wybranie z ekranu głównego aplikacji Backup Exec opcji przeznaczonej do uruchomienia kreatora Inteliget Disaster Recovery Preparation Wizard.

Następnie należy wybrać typ nośnika, z którego możliwe jest uruchomienie Backup Exec Disaster Recovery. Możliwa jest tutaj opcja zapisu płyty ratunkowej w formie obrazu płyty iso. Po wybraniu tej opcji należy wskazać, gdzie gotowy nośnik może zostać zapisany.

Kolejny krok to wskazanie nośnika z plikami instalacyjnymi systemu Windows Server 2008 R2, dla którego przygotowana została płyta ratunkowa. Jest to bardzo istotny etap, ponieważ na podstawie plików instalacyjnych systemu operacyjnego Backup Exec przygotowuje swoją własną wersję instalatora backupowego systemu.

Po wykonaniu tych czynności następuje utworzenie płyty ratunkowej zapisanej w formacie iso, z której można przygotować nośnik instalacyjny USB lub nagrać na płytę CD lub DVD.

Po otrzymaniu płyty ratunkowej i utworzeniu nośnika boot-owalnego możliwe jest przeprowadzenie testów, sprawdzających poprawność otrzymanej płyty ratunkowej, jak również stworzenie procedury opisującej odzyskiwanie systemu w przypadku awarii.

Odzyskiwanie systemu

Pierwszym z przeprowadzonych testów sprawdzających działanie płyty ratunkowej jest odzyskanie systemu Windows Server 2008 R2 na inną platformę sprzętową. Na potrzeby testów, opisane prace przeprowadzone były na PC z procesorem Intel i7, 8 GB pamięci RAM i dyskiem twardym o pojemności 250 GB. Po uruchomieniu komputera i wybraniu opcji boot-owania z płyty ratunkowej pojawił się pierwszy ekran informujący, że płyta ratunkowa działa poprawnie. W tym miejscu istnieje możliwość zaprzestania programu ratunkowego, ponieważ na ekranie powitalnym występuje komunikat weryfikujący poprawność posiadanej płyty. Po uruchomienia procesu odzyskiwania systemu program usunie wszystkie dane zapisane na dyskach twardych.

Po wybraniu kontynuowania działania pojawia się kreator przygotowujący do odzyskania systemu. W kreatorze, przechodząc przez kolejne etapy odzyskiwania systemu, konieczne jest zaznaczenie opcji odzyskiwania ręcznego. Podczas odzyskiwania systemu operacyjnego należy ustawić podstawowe parametry odnośnie odzyskiwanego systemu. System ratunkowy Backup Exec wykrywa podłączone dyski twarde, kontrolery Raid, SCSI. W przypadku braku nośnika możliwe jest również doinstalowanie brakujących sterowników. Po przygotowaniu partycji na dysku twardym należy wskazać plik z ostatnią pełną kopią bezpieczeństwa. Do dyspozycji są wszystkie nośniki wykorzystywane do przechowywania backupów dyski zewnętrzne, streamery pamięci sieciowe itp. Po wybraniu właściwego typu nośnika i zaznaczeniu odpowiedniej kopii bezpieczeństwa rozpoczyna się odzyskiwanie systemu.

Zaledwie po przejściu tych kilku kroków i upływie około 30 minut możliwa jest praca na odzyskanym systemie z działającymi aplikacjami i funkcjonującymi rolami, tak jak na maszynie produkcyjnej. Backup Exec ładuje sterowniki odpowiadające za działanie krytycznych sterowników niskiego poziomu z odzyskiwanej maszyny, takich jak macierze dyskowe, chipset, HAL (hardware abstraction layer) czy jądro. W przypadku braku sprzętu, na którym możliwe jest przywrócenie systemu operacyjnego, odzyskiwanie można przeprowadzić do wirtualnej maszyny P2V (phisical to virtual). Procedura postępowania jest identyczna jak dla maszyny fizycznej, po przygotowaniu w środowisku testowym nowej maszyn wskazujemy plik iso, z którego uruchamiany zostaje Backup Exec Disaster Recovery. Testowe przenoszenie fizycznej maszyny do środowiska wirtualnego jest przydatne dla administratorów, którzy mogą po zwirtualizowaniu maszyny sprawdzić działanie nowych aplikacji, aktualizacji i innych elementów mogących przynieść niespodziewany skutek. Wirtualizacja oznacza również oszczędności w rozbudowie infrastruktury. Dzięki użyciu Backup Exex Disaster Recovery możliwy jest proces przeniesienia testowej lub odzyskanej maszyny wirtualnej na maszynę fizyczną V2P (virtual to phisical).

Przede wszystkim zyskujesz cenny czas

Ręczne odzyskanie systemu często oznacza dla administratora czasochłonny proces związany między innymi z odnalezieniem oryginalnych nośników, instalacją systemu operacyjnego, sterowników za każdym razem wymagających restartu itd.. Odzyskanie pełnego systemu w sytuacji awarii sprzętu, zawirusowania, błędu użytkowania lub utraty sprzętu dzięki stosowaniu Backup Exec Disaster Recovery redukuje czas potrzebny do odzyskania pełnej sprawności systemu i koszty inwestycji w sprzęt niezbędny do zapewnienia krótkiego czasu odzyskania systemu po globalnej awarii.

Podsumowując, wykonywanie kopii bezpieczeństwa jest konieczne w każdej jednostce dbającej o bezpieczeństwo swoich danych.



Opracowano:
Przemysław Łopaciński
Support Online Sp. z o.o.

Firma IT - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 31 979 Specjalistów IT najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: